Menu Zamknij

Metoda TI

Jeśli myślisz o rozpoczęciu nauki pływania, pływasz już ale szybko się męczysz, czujesz że brakuje Ci tchu to Total Immersion jest tym co pomoże Ci osiągnąć Twój cel!

Kraul bezwysiłkowy jest świetną propozycją dla osób chcących przepływać długie kilometry nie odczuwając przy tym żadnego zmęczenia.

Total Immersion Swimming Logo

Okładka książki Kraul metodą Total Immersion - Terry Laughin

Nauka pływania na własną rękę oraz nauka pod okiem instruktora tradycyjnymi metodami budują w nas złe nawyki. Nasze ciało stawia duży opór w wodzie w efekcie czego wkładamy dużo wysiłku w każdy ruch ręką. Łapanie powietrza poprzez unoszenie całej głowy ponad powierzchnię wody powoduje spowolnienie naszego tempa i zapadanie ciała głębiej pod taflę wody. Ponowne odzyskanie równowagi kosztuje nas dalszy wysiłek czego wynikiem jest brak tchu i zmęczenie. Metoda Total Immersion ma za zadanie wyeliminowanie niewłaściwych ruchów w celu przełamania oporów wody. Uczymy się być bardziej opływowi aby nasz styl był bardziej płynny. Technika TI jest inspirowana ruchem zwierząt żyjących w środowisku wodnym. Więcej szczegółów można znaleźć w  książce Kraul metodą Total Immersion – Terry Laughlin

Wybrane elementy techniki Total Immersion ćwiczone na warsztatach

Równowaga
Głównym założeniem techniki Total Immersion jest utrzymanie prawidłowej równowagi w wodzie. Element ten jest ćwiczony podczas warsztatów Kraula “I stopnia”.

Środek ciężkości i równowaga w TI
Na ilustracji przedstawiamy pływaka pozostającego w idealnej równowadze. Jego środek ciężkości znajduje się w okolicy pępka i oznaczony jest czerwonym punktem. Strzałki w okolicach dłoni oraz stóp pokazują jak zachowuje się ciało pływaka w wodzie.

Uniesienie przedniej części ciała do góry skutkuje opadaniem nóg w kierunku dna basenu. Jest to zachowanie nieprawidłowe i skutkuje ono utratą pożądanej, optymalnej pozycji w wodzie. Następstwem tego jest utrata równowagi wymuszająca wzmożoną pracę nóg której koszt energetyczny jest aż czterokrotnie wyższy niż pracy rąk.

Oddech
Jednym z najtrudniejszych elementów techniki kraula jest oddychanie. Prawidłowe ułożenie głowy oraz jej obrót w odpowiednim czasie są najistotniejsze. Ćwiczenie oddechu wprowadzane jest na warsztatach Kraula “I i II stopnia”.


Na zdjęciu pokazujemy prawidłowe ułożenie głowy w momencie oddechu. Powinna ona być ułożona w taki sposób aby wyłącznie jeden okular znajdował się nad powierzchnią wody. Istotne jest również aby głowa znajdowała się w jednej linii z kręgosłupem.
Prawidłowy oddech TI

Przedstawione powyżej elementy są jednie wybranymi spośród wielu nauczanych podczas zajęć z trenerami Total Immersion. Dobrym miejscem do zapoznania się z techniką TI są Warsztaty weekendowe TI organizowane na terenie całej Polski.

error

Jesteśmy również na facebook'u. Zapraszamy!